29 January, 2020

Astıma Sahip Gezginlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Maalesef gün geçtikçe havanın kötüye gitmesi, etrafta çok fazla faktörün devreye girmesi ile astım hastalarında ciddi bir artış belirmiştir. Bunun sonucunda da astım ilaçları kullanan birçok insan vardır. Tabi astımınız var diye seyahat edemezsiniz diye bir durum söz konusu değil. Sadece seyahat ederken astım hastalarının dikkat etmesi gereken noktalar bulunuyor. Bunlar hakkında detaylı bilgi için Astım Hastalarının Seyahat Rehberi yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Astım Hastalarının Seyahat Rehberi : Sağlık Kontrolü

Seyahate çıkmadan önce doktorunuza giderek yolculuk için sizi sıkıntıya sokacak ya da çıkmanızı önleyecek bir durumunuz olup olmadığını sormanız gerekiyor. Seyahat süreniz ve nereye gideceğiniz konusunda planlarınızı doktorunuz ile paylaşın ve buna göre bir tedavi oluşturmasını isteyin. Bir de herhangi bir acil durumda yanınızda bulunması adına bir rapor istemenizde yarar vardır. Bu şekilde gittiğiniz ülkede acil durumlara karşı önlem almış olursunuz.

Neler Almanız Gerekir

Kullandığınız ilaçları kalacağınız gün sayısına göre almayın. Daha fazlasını çantanıza koyun. Ne olacağını bilemezsiniz, her zaman tedarikli olmak en iyisidir. Reçetenizi veya sağlık raporunuzu unutmayın. Özellikle uçak yolculuğu sırasında sizden bu ikisinden birini isteyebilirler. En önemlisi gittiğiniz yerde sağlık problemi yaşayabileceğiniz durumlara göre gerekli bilgileri ve telefon numaralarını içeren bir not defterini almanızda fayda var.

Astım Hastalarının Yolculuk Şekli

Astım hastasıysanız ve uçak yolculuğu yapacaksınız oldukça dikkatli olmanızda fayda var. Neden diye soracaksanız cevabı oldukça basit. Yüksekte oksijen seviyesinde düşüş oluşacaktır ve daha az oksijen sağlıklı bedenlerde bile bazı problem yaşatabilir. Astımınızı da tetikleyebilir. Bunun için uçağa binmeden önce havayolunu bilgilendirmenizde fayda olacaktır.

Astım Hastalarının Seyahat Rehberi : Seyahat Aşıları

Zaten gideceğiniz ülkeye gitmeden önce bazı seyahat aşılarını olmanız gerekiyor. Bunun için seyahat sağlık merkezlerinden birine gidip bilgi almanız gerekiyor. Eğer astım tedavinizde kullanılan ilaçların bazıları diğer aşılar ile etkileşime girebilir durumdaysa bu aşıları olmamanız gerekebilir. Doktorunuza kullandığınız her ilacı söylemeniz işte bu nedenle oldukça önemlidir. Örneğin yüksek dozda steroid ilaçları kullanıyorsanız bazı aşıları olamayabilirsiniz. Bunun için hekiminiz ile görüşmeniz oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir