18 February, 2020

Gdansk’da Görülecek ve Yapılacak En İyi Şeyler

Baltık Denizi kıyısında yer alan Gdansk, Polonya’nın başlıca liman şehri ve en büyük turistik yerlerine sahip şehirlerinden biridir. Royal Way, Polonyalı kralların ünlü gezinti caddesi, tarihi katedraller, ortaçağ limanları ve popüler kafeleri ile turistleri kendisine çeken cazibe şehirlerinden. Buraya gelerek Avrupa’nın farklı bir görünüşünü görmek ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise bir uçak bileti farkvar üzerinden alın ve bavulunuzu hazırlamaya başlayın. Size şimdi Gdansk görülecek yerler altında kesinlikle görmeniz gereken yerleri tanıtacağız.

Gdansk Görülecek Yerler : Kraliyet Yolu

Gdansk Görülecek Yerler : Kraliyet Yolu

Kraliyet Yolu, eski şehir kapısından Motlawa nehrine giden muhteşem bir yoldur. Aynı zamanda, şehri ziyaret ederken uzunca bir süre boyunca geçit töreni yapan Polonyalı krallar nedeniyle ünlü olan ana Eski Şehir caddesidir. Yoldaki belli başlı turistik yerlerden bazıları Golden Gate, İşkence Evi, Hapishane Kulesi ve Neptün Çeşmesi’dir. Orada yürüyüşe çıkmadan önce eski Polonya hakkında tarihi metinleri okumak isteyebilirsiniz. Bu yolun ve üzerinde olan önemli noktaların tarihine bakmak her daim seyahatinizin daha unutulmaz olmasını sağlayacaktır.

Mariacka Caddesi

Ulica Mariacka, Gdansk’in eski kentindeki en güzel caddelerden biridir. Çarpıcı mimari yapılarının yanı sıra pek çok hediyelik eşya tezgahı ve mağazasına da ev sahipliği yapar. Herhangi bir ziyaretçinin, caddeye dağılmış küçük şirin kafelerden birinde bir fincan kahve içmesi ve ünlü olduğu birçok kehribar mücevher dükkanına bir göz atması şarttır. Bu cadde için söylenebilecek ne güzel şey: Romantik bir cadde. Akşamları bu cadde aydınlandığında yürüyüş yapmak ya da büyüleyici bir şekilde dekore edilmiş Literacka gibi bir mekanda bir kadeh şarap içmek her daim size masalımsız bir akşam yaşatır.

Abbots Sarayı

Büyüleyici Oliwa Parkı’nda bulunan Abbots Sarayı, kendi içinde bir rokoko eseridir. Parkın sadece güzel çevresi için dolambaçlı yolları, rahatlatıcı göletleri, büyük çitleri ve bol yeşilliklerle değil aynı zamanda içinde bulunanlar için görülmeye değerdir. İki bölümden oluşan saray, 15. yüzyılda inşa edilen ‘Eski Saray’ ve 17. yüzyılın ilk yarısına eklenen ‘Yeni Saray’ olarak adlandırılır. Şimdi Gdansk Ulusal Müzesi Modern Sanat Bölümü’nün yanı sıra genç sanatçıların eserlerini sergilemeye adanmış bir ‘Promosyon Galerisi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir