18 February, 2020

Neden Hayatında Bir kez İrlanda’yı Ziyaret Etmelisin?

Sahneyi çalan doğal güzelliği ve görülecek, yapılacak çok fazla şeyi ile İrlanda bir rüya turizm merkezidir. Ancak, ikna edilmeye ihtiyaç duymanız durumunda, işte herkesin azizlerin ve bilginlerin ülkesini en az bir kez keşfetmeleri için nedenlerden bazılarını toparladık. Neden İrlanda’ya gitmeli diye soruyorsanız işte yanıtı.

Neden İrlanda’ya Gitmeli : Dünyanın En Uzun Kıyı Rotası

İrlanda gücünün nasıl oynanacağını biliyor. Batı Atlantik Yolu olarak bilinen ve batı sahilinde uzanan turist parkurlarının profilini geliştirmek için çok çalıştı. Burası dünyanın en uzun kıyı sürüş rotası olarak biliniyor. Hem burası hem de Belfast ile Londonderry arasındaki Kıyı Geçidi Rotası, nefes kesen manzaralar ve yol boyunca çok sayıda yerel ilgi noktası sunar.

Birinci Sınıf Konaklama

İrlanda’da kalacak gerçekten şaşırtıcı yerler var: County Laoise’deki Ballyfin Demesne Hotel’den , Mayo County’deki Ashford Kalesi gibi yayılan kale otellerine dünyanın en iyi oteli seçildi. Anlayacağınız bu büyülü ülkeye geldiğinizde kalede kalabilme imkanına kavuşacaksınız.

Tarih Öncesi ve Ortaçağ Tarihinden İzler

İrlanda’da yaşayan insanların kanıtları M.Ö. 10.500’e kadar izlenebilir ve ülkenin en eskisi Kuzey İrlanda’daki Sandel Dağı’ndaki ziyaret edilebilecek bazı tarih öncesi bölgelere sahiptir. Mayo Céide Fields , dünyanın en büyük neolitik bölgesidir. County Meath’teki ünlü Newgrange mezarı ise kış gündönümü ile aynı çizgide bulunuyor.

Newgrange, Knowth adında başka bir mezarla komşudur, Batı Avrupa’daki toplam megalitik sanat örneklerinin üçte birinden fazlasını içerdiği söylenir. İrlanda aynı zamanda , Wicklow County’deki Glendalough’da bulunan 6. yüzyıldan kalma güzel manastır alanı gibi, Britanya Adaları’ndaki en eski manastırlara da ev sahipliği yapmaktadır . Ve dünyanın en değerli ortaçağ el yazmaları biri olan Kells Kitabı, Dublin’deki Trinity Koleji’nde bulunmaktadır.

Neden İrlanda’ya Gitmeli : Dünyanın En Eski Dillerinden Biri

İrlanda dili, bugün hala konuşulan en eski on dilden biridir. İlk İrlandalıların ilk ogham taşlarına yazıldığı bu dilin tarihi kökleri MS 3-4 öncesine kadar uzanır. Muhtemelen akıcı bir şekilde konuşulduğunu duymak için bir Gaeltacht (İrlandaca konuşan) topluluğu aramak zorunda olsanız da, eski dili günlük kullanımda hala duymak için çaba harcayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir