29 January, 2020

Başka Yere Gitmek Yerine Oregon’a Neden Gitmelisiniz

Doğanın içinde bir seyahat denilince akla İzlanda’nın geldiğini hepimiz biliyoruz. İzlanda’yı ziyaret etmek birçok gezgin için bir hayaldir, ancak İzlanda’nın seyahat edebileceği en pahalı ve aranan yerlerden biri olduğu sırrı yoktur. Bu, seyahat bütçenizin dışındaysa, cesaretiniz kırılmaz, çünkü bu, İzlanda’yı harika bir seyahat hedefi haline getiren tüm harika yerleri kaçırmanız gerektiği anlamına gelmez. Kara kumlu plajlardan şelalelere, volkanlara ve kaplıcalara kadar, Oregon’a yapılacak bir gezi İzlanda’ya benzer cazibe merkezleri sunar ancak maliyetin çok daha uygun olmasını sağlar. İşte Oregon’a neden gitmeli diye daha çok sorunuz varsa, cevaplarını sizin için derledik.

Oregon’a Neden Gitmeli : Siyah Kumlu Plajlar

Hem İzlanda hem de Oregon, volkanlarla ve aktif olarak püsküren ve manzarayı değiştiren volkanların kalıntıları ile doludur. Hem Oregon hem de İzlanda’nın geçmiş volkanik faaliyetin bir sonucu olarak paylaştığı benzer bir özellik siyah kumlu sahillerdir. Oregon’daki Gizli Plaj, İzlanda’daki Fauskasandur siyah kum plajına benzeyen siyah bazaltik kayalardan yapılmış, muhteşem plajları ve epik uçurum manzaraları ile inanılmaz küçük bir mücevher.

Göz Kamaştırıcı Şelaleler

Hem Oregon hem de İzlanda’yı ziyaret etmenin en iyi kısımlarından biri, hemen hemen her yerde bulabileceğiniz sonsuz şelalelerdir. Oregon’da bir yıl yaşadıktan sonra şelaleleri avlamak benim için oldukça hobi oldu. Oregon ve İzlanda’daki bazı şelalelerin, volkanik lav tüplerinin bir sonucu olarak şelalenin etrafında oluşturduğu benzer bir bazalt sütun özelliğine sahipler. Hem Oregon’daki Toketee şelalesi hem de İzlanda’daki Aldeyjarfoss şelalesi bu benzer özelliği paylaşıyor ve ikisi de aynı derecede etkileyici.

Yosunlu Kanyonlar

Oregon’daki Oneonta Boğazı ve İzlanda’daki Fjaðrárgljúfur kanyonu doğanın gerçek mucizeleridir. Her ikisi de aşağıdaki nehirden oyulmuş derin kanyonlardır ve sizi her yönden çevreleyen güzel yosunlu yeşil kayalıklar vardır. Oneonta Boğazı, sonunda ödüllendirici bir şelalenin olduğu daha maceralı bir yürüyüş.

Oregon’a Neden Gitmeli : Renkli Tepeler

İzlanda’yı ziyaret edenlerin çoğu Ring Road sürücüsünün etrafında kalsa da, merkezi iç bölgede Landmannalaugar adı verilen şaşırtıcı renkli tepeler var. Bu dağlar oldukça uzak ve ulaşılması zor, bu yüzden çoğu insan bu bölgeyi seyahatlerinde atlıyor. Oregon’da, Boyalı Tepeler eşit derecede büyüleyici ve renklidir ve Bend, OR’dan arabayla kısa bir mesafededir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir