21 November, 2019

Otobüs Yolculukları Hakkında Yola Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Seyahat zorunluluğu ile karşılaşan herkes kesinlikle bir kez de olsa otobüs yolculuğu yapmış olmalı. Bu yolculuklar diğerlerine göre daha zorlayıcı ve uzun olabiliyor ama daha uygun olması ve uçak yolculuğunun aksine her yere gidebiliyor oluşu, tercih edilmesini daha da yükseltmiştir. Her ne kadar otobüs yolculuğu en çok aşina olduğumuz yolculuk şekli olsa da belki de daha önce duymadığınız Otobüs Yolculuğu Kuralları olduğunu söylesek? Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre bazı kurallar otobüs yolculukları için konulmuştur ve siz bir otobüs bileti satın almadan bu kuralları bilmelisiniz.

Otobüs Yolculuğu Kuralları : Emniyet Kemeri Takmalısınız

Kocaman bir otobüsün ortalarında olduğunuzda emniyet kemeri takmanıza gerek olmadığını düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Otobüs yolculuklarında da emniyet kemerleri sizin hayatınızı kurtaracak en önemli önemlerdendir. Üstelik otobüs yolculuğu esnasında emniyet kemeri takmak bir zorunluluktur. 2014 yılından beri hangi otobüste yolculuk yaparsanız yapın emniyet kemeri takmanız gerekiyor.

Bagaj Taşıma Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Otobüs yolculuğunu bazen sadece bagaj taşıma kolaylığı için tercih etsek de bu konuda da bazı kuralların olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. Her ne kadar bazen bu konu göz ardı edilse de otobüste de bir yolcunun sahip olduğu belirli bir ağırlık sınırı vardır. Koliler halinde eşya ve köyden sebze ve diğer sos gibi şeyleri taşıyanlar için özellikle bilinmesi gereken durum, her yolcunun bagaj taşıma kapasitesinin sadece 30 kg olduğudur. Eğer bagajınız 30 kg’ım üzerindeyse otobüs firmaları sizden ek ücret talep edebiliyor. Ama otobüsün geri kalanın çok fazla bagajı yoksa bu konuda dengeleme yapılabiliyor.

Evcil Hayvanınızla Birlikte Seyahat

Bu konu aslında tüm evcil hayvan sahiplerini ilgilendirene ve problem yaşatan konudur. Evcil hayvanlarla seyahat oldukça zor bir seyahat sürecidir ve her ne kadar otobüsler ile taşıyabiliyor olsak da bazı can sıkıcı durumları bulunuyor. Çünkü evcil hayvanınızı yanınızda değil, bir kafes içerisinde veteriner eşliğinde uyutularak alınabiliyor. Maalesef halen otobüslerde evcil hayvanlar için özel bir alan bulunmuyor. Bagaj seyahati de inanılmaz derecede sakıncalıdır. Ne hava sirkülasyonu var ne de konforlu bir alan bagaj kısımları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir